Boříme mýty o seniorech

JEN ODSTRAŇOVÁNÍM MÝTŮ MŮŽEME DOSÁHNOUT DESTIGMATIZACE

Někteří senioři trpí nejen svým věkem a nemocemi, ale i tím, jak je vnímá veřejnost. Stále totiž ještě věříme mnoha nepravdám a mýtům.

Mýtus č. 1:

Všichni senioři jsou nemohoucí
 

Pravda:

Někteří senioři jsou z důvodu těžké chronické nemoci nemohoucí. Některým může být nemohoucnost i z naší strany naočkována – „to nedělej, já to udělám za tebe, máš právo užít si důchodu“.  Jiní však žijí plnohodnotným aktivním životem – v rámci svých možností pracují, baví se, cestují, zajímají se o dění ve společnosti, schází se s přáteli, jsou inspirativní pro ostatní.

Mýtus č. 2:

Všichni senioři jsou protivní, nedůtkliví a bezohlední
 

Pravda:

Někteří senioři jsou někdy nedůtkliví, neboť je často trápí chronická bolest nebo prožili za svůj život hodně trápení. Jiní jsou však přátelští, veselí, dokážou se bavit a mají zájem poznávat nové věci. Změna k vlídnějšímu přístupu vůči okolí je prokazatelná i vědecky. Podle vědeckých sledování se totiž v mozku stárnoucích lidí zvyšuje hladina oxytocinu, jemuž se přezdívá také hormon lásky či socializační hormon

Mýtus č. 3:

Senioři nemají rádi mladé lidi a děti.
 

Pravda:

Senioři mladé lidi a děti milují, táhne je to k nim. Často s láskou pomáhají svým dětem vychovávat vnoučata, jsou k nim laskavější a tolerantnější než jejich rodiče. Z důvodu únavy a nemoci však někdy nevydrží být v jejich blízkosti moc dlouho.

Mýtus č. 4:

Všichni senioři jsou „lakomí šetřílci“
 

Pravda:

Někteří senioři vyrůstali v bídě, prožili válku a hlad. Průměrný důchod v r. 2017 dosáhnul v ČR výše 11 441,- Kč/měsíčně. Za to si moc dopřát nemůžou. Proto mají potřebu mít zásoby na horší časy (nákup léků, případná havárie v bytě apod.). Dokážou však být i velkorysí a pomoci svým blízkým v nesnázích. Starší lidé jsou podle vědeckých studií otevřenější vůči svému okolí, jsou vlídnější ke svým blízkým i k těm cizím a jsou také štědřejší.

Mýtus č. 5:

Všichni senioři špatně slyší
 

Pravda:

Někteří senioři vlivem svého věku slyší lépe na nižších frekvencích – stačí řádně artikulovat, nasadit hlubší tóninu hlasu a hovořit tváří k nim nebo pomoci jim zařídit a seřídit naslouchadlo. Většina seniorů však slyší zcela normálně.

Mýtus č. 6:

Všichni senioři jsou nepříjemně cítit.
 

Pravda:

Někteří senioři naopak velmi dbají na svoji hygienu a voní čistotou. Zkuste však někdy namířit svůj nos směrem ke svým kolegům v práci nebo spolucestujícím v městské hromadné dopravě.

Mýtus č. 7:

Všichni senioři jsou popletení, dementní
 

Pravda:

Všichni senioři nejsou popletení, ani nemají demenci. Mnoho z nich dokáže naopak využít svoje celoživotní zkušenosti v praktickém životě. Studují univerzitu třetího věku, pracují s internetem, zajímají se o dění ve světě, cestují a poznávají svět. Mnoho z nich vytvořilo svoje nejlepší díla právě v seniorském věku.

Známé osobnosti, které jsou nebo byly aktivní i ve vysokém seniorském věku

top